Eugene Levy

Eugene Levy – En prisvindende skuespiller, forfatter og producer

Eugene Levy er en prisvindende skuespiller, forfatter og producer, der har medvirket i mere end 60 film til dato. Han har opnået stor succes i Hollywood og er kendt for sine komiske roller.

En succesfuld karriere i Hollywood

Levy har medvirket i flere succesfulde film, heriblandt Bringing Down the House (2003), Cheaper by the Dozen 2 (2005) og Father of the Bride Part II (1995). Disse film har alle indtjent mere end 100 millioner dollars i biografen og har etableret Levy som en af Hollywoods mest populære komiske skuespillere.

Men det var rollen som Noah Levenstein i American Pie-franchisen, der cementerede hans ry som Amerikas favoritfar. Levy har også medvirket i Disney/Pixar-filmen Finding Dory som Doris far, og filmen har indtjent mere end 1 milliard dollars på verdensplan.

Anerkendt for sit samarbejde med Christopher Guest

Levy har også opnået stor anerkendelse for sit samarbejde med instruktøren Christopher Guest. De har sammen skrevet og medvirket i film som Best In Show, Waiting For Guffman, For Your Consideration og A Mighty Wind. Levy har modtaget flere priser og nomineringer for sit arbejde på disse film, heriblandt en New York Film Critics Circle Award og en Grammy Award® for A Mighty Wind, samt en Golden Globe®-nominering for Best In Show.

Levy har også medvirket i film som Splash, Armed and Dangerous, Multiplicity, Club Paradise og Serendipity. Han har vist sin alsidighed som skuespiller og har formået at skabe sig et solidt navn inden for komediegenren.

Skaberen af Schitts Creek

I 2013 dannede Levy selskabet Not A Real Company Productions sammen med sin søn Daniel Levy og andre partnere. De producerede tv-serien Schitts Creek, hvor Eugene Levy også medvirkede som skuespiller. Serien er en karakterdrevet komedie, der også har Catherine OHara, Annie Murphy og Chris Elliott på rollelisten. Schitts Creek har vundet flere priser, heriblandt en Canadian Screen Award for Bedste Comedy, som Levy fik som executive producer med sin søn og andre.

Levy er desuden medlem af Order of Canada og recipient af The Governor Generals Performing Arts Award, som er en af de fornemste priser inden for scenekunst i Canada.

Afsluttende bemærkninger

Eugene Levy er en skuespiller, der har opnået stor succes i Hollywood. Han er kendt for sine komiske roller og har medvirket i flere populære film. Han har også fået anerkendelse for sit samarbejde med Christopher Guest og er en af de mest elskede komiske skuespillere i Amerika. Levy har desuden markeret sig som skaber af tv-serien Schitts Creek og har vundet adskillige priser for sit arbejde både i film- og tv-industrien.

Bio

  • A Mighty Wind (2003) – Mitch Cohen
  • Wenn Guffman kommt (1996) – Dr. Allan Pearl
  • Best in Show (2000) – Gerry Fleck
  • American Pie – Wie ein heißer Apfelkuchen (1999) – Jims Dad
  • Human Resources (2012-2023) – Paul Crumbhorn (stemme) (tv-serie)
  • Nissan Presents: Thrill Driver (2022) – Eugene Levy
  • Back Home Again (2021) – Fire Chief Ducky (stemme) (kortfilm)
  • Star-Crossed: The Film (2021) – Doctor
  • Dear Class of 2020 (2020) – Johnny Rose
  • Schitts Creek (2015-2020) – Johnny Rose (tv-serie)
  • American Pie: Beta House – Outtakes (2020) – Noah Levenstein
  • American Pie: Band Camp – Bloopers (2020) – Mr. Levenstein
  • Findet Dorie (2016) – Charlie (stemme)
  • Working the Engels (2014) – Arthur Horowitz (tv-serie)
  • Package Deal (2013) – McKenzie (tv-serie)
  • American Reunion: Extended Scenes (2012) – Jims Dad
  • Madeas Witness Protection (2012) – George Needleman
  • American Pie – Das Klassentreffen (2012) – Jims Dad
  • I, Martin Short, Goes Home (2012) – Mr. Mortimer Rickards (tv-film)

Awards

  • Primetime Emmy Awards (13)
  • Critics Choice Awards (3)
  • Screen Actors Guild Awards (3)
  • Satellite Awards (3)
  • Golden Globes, USA (1)
  • PGA Awards (2)
  • Canadian Screen Awards, CA (12)
  • Gold Derby Awards (4)
  • Online Film & Television Association (4)
  • IGN Summer Movie Awards (2)
  • International Online Cinema Awards (INOCA) (2)
  • Dorian TV Awards (1)
  • Pena de Prata (1)
  • Behind the Voice Actors Awards (1)
  • Kids Choice Awards, USA (1)
  • AARP Movies for Grownups Awards (4)
  • Razzie Awards (1)
  • Gotham Awards (1)
  • DVD Exclusive Awards (1)
  • The Stinkers Bad Movie Awards (1)
  • Phoenix Film Critics Society Awards (1)
  • Florida Film Critics Circle Awards (1)
  • Grammy Awards (1)
  • Film Independent Spirit Awards (2)
  • Teen Choice Awards (2)
  • Canadian Comedy Awards (5)
  • Seattle Film Critics Awards (2)
  • New York Film Critics Circle Awards (1)
  • Los Angeles Film Critics Association Awards (1)
  • Village Voice Film Poll (1)
  • Writers Guild of America, USA (1)
  • Blockbuster Entertainment Awards (1)
  • American Comedy Awards, USA (1)
  • Gemini Awards (5)
  • Banff Television Festival (1)
  • CableACE Awards (5)
  • Sitges – Catalonian International Film Festival (1)

Trivia

  • Han er den eneste skuespiller, der er med i alle otte American Pie-filmene.
  • Han ventede på, at hans søn Dan Levy skulle springe ud som homoseksuel, men da Dan blot var 18 år gammel, havde han allerede fortalt det til sin mor, fordi hun var utålmodig efter at vide, om hun havde et queert barn.
  • På den røde løber til Canadian Screen Actors Awards i 2019 udtalte han, at han var stolt af sin søn og alt, hvad han havde opnået. Schitts Creek er succesfuld på grund af den positive skildring af det homoseksuelle samfund som helhed, hvilket var Levys plan for showet.
  • Han insisterede på at opdrage sine børn, Dan Levy og Sarah Levy, i Toronto og svor aldrig at udsætte dem for, hvordan børn opdrages i Hollywood.
  • Både Dan og Sarah arvede skuespiltalentet fra deres far. Dan er også interesseret i filmproduktion og skrivning.
  • Eugene og Dan Levy satte historie ved den 72. Emmy Awards. De blev det første far/søn-par, der blev nomineret til og vandt Emmy-priser samme aften.
  • Hans far var født i Hamilton af bulgarskfødte sefardiske jødiske forældre fra Vidin. Hans mor var født i Glasgow, Skotland, af polske askenasiske jødiske forældre.
  • Var oprindelig planlagt til at være vært på Saturday Night Live (1975) med John Candy i 1985, men episoden blev aflyst på grund af en forfatterstrejke kort efter, at promo blev vist.
  • Var venner med John Candy og Steve Martin.
  • Hans søn, Dan Levy, er vært på MTV Canada, og hans datter, Sarah Levy, er skuespillerinde.
  • Har arbejdet sammen med skuespiller Steve Martin på fire forskellige filmprojekter.
  • Var en del af det banebrydende cast i SCTV (Second City Television) og spillede mange forskellige roller i den populære canadiske tv-serie.
  • Vandt sin første Emmy-pris tilbage i 1982 for sit arbejde som manuskriptforfatter sammen med Catherine OHara.
  • Hans første job i filmbranchen var som kaffedreng på en af Ivan Reitmans studiefilm.
  • Har en irsk-katolsk kone ved navn Deborah Divine. De har været gift i 44 år og har halvt jødiske og halvt kristne børn.
  • Har en søn ved navn Dan Levy, der også er skuespiller og producer.
  • Optrådte som sig selv i en joke på Saturday Night Live sammen med sin søn Dan Levy, hvor han optræder i en pleksiglasisolationsboks efter at være landet i New York.
  • Har en børnebørn ved navn James Eugene Outerbridge, der blev født den 5. juli 2022.
  • Var nomineret som værste birolle i New York Minute (2004) ved Razzie Awards.
  • Han ydede stemmearbejde til CD-i-spillet The Wacky World of Mini Golf og blev også brugt som visuel reference til spillet.
  • Spillede en advokat i filmen Armed and Dangerous (1986). Der findes faktisk en advokat ved navn Eugene Levy i virkeligheden.

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan har Eugene Levy etableret sig som en af Hollywoods mest populære komiske skuespillere?

Eugene Levy har etableret sig som en af Hollywoods mest populære komiske skuespillere gennem sin medvirken i succesfulde film som Bringing Down the House (2003), Cheaper by the Dozen 2 (2005) og Father of the Bride Part II (1995), der har opnået stor kommerciel succes ved at overgå 100 millioner dollars i indtjening. Hans rolle som Noah Levenstein i American Pie-serien bidrog til at cementere hans status som Amerikas favoritfar. Derudover har hans seneste rolle som Doris far i Disney/Pixars kæmpesucces Finding Dory (2016) også været med til at fastholde hans popularitet som skuespiller.

Hvad har Eugene Levy opnået i samarbejde med Christopher Guest?

Eugene Levy har samarbejdet med Christopher Guest og opnået stor anerkendelse som medforfatter og medskuespiller i film som Best In Show (2000), Waiting For Guffman (1996), For Your Consideration (2006) og A Mighty Wind (2003). Disse film er karakteriseret ved deres skarpe karaktertegning og fik både rosende kritik og flere priser. For deres arbejde på A Mighty Wind modtog Eugene Levy og resten af holdet både en Grammy Award og en New York Film Critics Circle Award.

Hvilken pris modtog Eugene Levy sammen med sin søn Daniel Levy for deres arbejde på tv-serien Schitts Creek?

Eugene Levy og hans søn Daniel Levy modtog sammen en Canadian Screen Award for bedste komedie som executive producer på tv-serien Schitts Creek i 2016. Serien vandt i alt ni ud af ti mulige kategorier ved Canadian Screen Awards og blev en stor vedholdende succes. Eugene Levy modtog desuden den prestigefyldte Legacy Award fra Academy of Canadian Cinema & Television sammen med sin kollega og langvarige samarbejdspartner Catherine OHara.

Hvilke andre film har Eugene Levy medvirket i ud over hans populære roller i komediegenren?

Udover sine populære roller i komediefilm har Eugene Levy også medvirket i film som Splash (1984), Armed and Dangerous (1986), Multiplicity (1996), Club Paradise (1986) og Serendipity (2001). Disse film spænder over forskellige genrer og viser hans alsidighed som skuespiller.

Hvad var Eugene Levys seneste store rolle på det store lærred?

Eugene Levys seneste store rolle på det store lærred var som Doris far i Disney/Pixars Finding Dory (2016). Filmen har indtjent mere end en milliard dollars på verdensplan og er på vej til at blive en af de bedst indtjenende animerede film nogensinde.

Hvornår dannende Eugene Levy produktionsfirmaet Not A Real Company Productions og hvad var formålet?

Eugene Levy dannende Not A Real Company Productions sammen med sin søn Daniel Levy, Andrew Barnsley og Fred Levy i 2013. Formålet med dette produktionsfirma var at producere tv-serien Schitts Creek, som han også havde medskabt og medvirkede i. Serien blev sendt på CBC/ITV og blev en stor succes, der vandt flere priser ved Canadian Screen Awards.

Hvilke priser har Eugene Levy vundet for sin tv-produktion og skuespil?

Eugene Levy har vundet mange priser for sit tv-arbejde. Han har vundet to Emmy Awards for sit manuskriptarbejde på SCTV og har modtaget mange andre priser og nomineringer for sit tv-arbejde. Han har også modtaget Lead Actor in a Comedy-prisen ved Canadian Screen Awards for sin rolle i Schitts Creek og har som executive producer modtaget prisen for bedste komedie ved samme award show.

Hvornår blev Eugene Levy medlem af Order of Canada?

Eugene Levy blev medlem af Order of Canada.

Hvad er The Governor Generals Performing Arts Award, og hvornår modtog Eugene Levy denne pris?

The Governor Generals Performing Arts Award er en højthævet pris, der gives for fremragende præstation inden for de performative kunstarter. Eugene Levy modtog denne pris, men datoen for modtagelsen er ikke angivet i den tilgængelige information.

Hvem er Eugene Levys kone, og hvor længe har de været gift?

Eugene Levys kone hedder Deborah Divine, og de har været gift siden den 12. juni 1977. De har to børn sammen, en datter ved navn Sarah Levy og en søn ved navn Dan Levy.

Andre populære skuespillere: Christina ModelCharlie SheenMorgan FreemanEmily RatajkowskiRobert Downey Jr.Jimmy SmitsRuby StokesAna de ArmasChris PrattAshley ParkAlyssa SutherlandArdalan EsmailiStanley KubrickSteven SoderberghZachary LeviStephen BossEmma HuntonJamie Campbell BowerBjörn BlixtJosephine LangfordAngela BundalovicMadelyn ClineAri AlexanderLucas Munk BillingJennifer LawrenceEdvin RydingJemaine ClementAdjoa AndohAdam DriverMillie Bobby BrownNikolaj PeykJordan PeeleGeorge BurceaJosh HutchersonRobert ZemeckisJean-Claude Van DammeAndrew GarfieldViola DavisPhoebe FoxMaya HawkeTom HollanderMark MylodKaroline HammScarlet Rose StalloneDenis VilleneuveJonah FalconFelicia DayJustin HartleyDavid FincherChet HanksAnya Taylor-JoyPaul ReiserJason MomoaSuniel ShettyJennifer MorrisonEmily RatajkowskiMadeline CarrollAnnette HavenSkylar SatensteinMargot RobbieBrad PittLaura VandervoortDave FiloniJJ FeildBill SkarsgårdTarjei Sandvik MoeMichael FalchCamilla LehmannRyan GuzmanTom EllisEthan SupleeRobbie ArnettAnna NyghArian MoayedAmy James-KellyScott GlennMark HamillCharlie DayJolene BlalockFaye MarsayGideon EmeryEsmé BiancoIvan ReitmanTom HardyTessa ThompsonHugh LaurieSam WitwerMichelle DockeryDea FogBrad GarrettAlisha WainwrightKatrine JenseniusHelle VirknerRebecca Balding