Nijas Ørnbak-Fjeldmose

Nijas Ørnbak-Fjeldmose: En dansk skuespiller med mange talenter

Tidlige år og familie

Nijas Ørnbak-Fjeldmose er en dansk skuespiller, der fik sit gennembrud som prins Valdemar i det historiske drama Ørnen – En krimi-odyssé. Han blev født den 15. august 1983 på Frederiksberg i Danmark. Hans far er den danske komponist Lars Fjeldmose, og hans bedstefar er den danske filmregissør Henning Ørnbak.

Skuespillerkarriere

Nijas Ørnbak-Fjeldmose startede sin skuespillerkarriere tilbage i 1993, og han har sidenhen etableret sig som en af de mest talentfulde skuespillere i Danmark. Han har medvirket i adskillige film og tv-serier, hvoraf hans rolle som prins Valdemar i Ørnen – En krimi-odyssé er særligt bemærkelsesværdig.

Den historiske drama-serie Ørnen – En krimi-odyssé blev sendt på DR fra 2004 til 2006 og blev en stor succes både i Danmark og internationalt. Nijas Ørnbak-Fjeldmose portrætterede prins Valdemar, en karakter med mange lag og kompleksitet, og han blev rost af både publikum og anmeldere for sin præstation.

Musikkarriere

Udover sin skuespillerkarriere har Nijas Ørnbak-Fjeldmose også udfoldet sig som musiker. Fra 2001 til 2005 var han leadguitarist i bandet Yaoping, og efterfølgende har han fortsat sin musikalske karriere i bandet Stang Bachardih.

Personlige detaljer

Nijas Ørnbak-Fjeldmose blev født og voksede op i Frederiksberg, og han har fortsat sin karriere både som skuespiller og musiker. Han er kendt for sin alsidighed og evne til at indfange karakterers dybde og nuancer. Hans passion for både skuespil og musik er tydelig i hans arbejde, og han fortsætter med at imponere både publikum og kritikere med sin talentfulde præstationer.

For mere information om Nijas Ørnbak-Fjeldmose kan du besøge hans officielle hjemmeside.

Bio

  • Arn – Broderfolket (2010) – Sune Folkesson
  • O Cavaleiro Templário (2008) – Sune Folkesson
  • Ørnens øje (1997) – Valdemar
  • Alletiders jul (1994) – Erik Klipping
  • Sommerdahl (2023) – Bareejer
  • Venner fra fremtiden – Lærer Andersen (2017)
  • Englemageren (2012) – Thomas
  • Regular Jobs – Danny (2009)
  • Vølvens forbandelse (2009)
  • Skjulte spor – Spike (2000)
  • Toast – Torben (1999)
  • Jeg ville ønske for dig – Mathias (1995)
  • Alletiders jul – Erik Klipping (1994)

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår startede Nijas Ørnbak-Fjeldmose sin skuespilkarriere?

Nijas Ørnbak-Fjeldmose startede sin skuespilkarriere tilbage i 1993, hvor han fik sin første rolle.

Hvad var hans gennembrudsfilm?

Hans gennembrudsfilm var historisk dramaet The Eye of the Eagle, hvor han spillede rollen som Prins Valdemar.

Hvem er hans far?

Hans far er den danske komponist Lars Fjeldmose.

Hvem er hans bedstefar?

Hans bedstefar er den danske film instruktør Henning Ørnbak.

Hvad gjorde Nijas Ørnbak-Fjeldmose fra 2001-2005?

Fra 2001-2005 var han lead guitarist i bandet Yaoping.

Hvilken anden gruppe har han spillet i siden da?

Siden da har han fortsat i bandet Stang Bachardih.

Hvornår blev Nijas Ørnbak-Fjeldmose født?

Nijas Ørnbak-Fjeldmose blev født den 15. august 1983.

Hvor blev han født?

Han blev født i Frederiksberg, Danmark.

Har han en officiel hjemmeside?

Ja, han har en officiel hjemmeside, hvor fans kan finde mere information om ham.

Har han brugt et andet kunstnernavn?

Ja, han har også brugt kunstnernavnet Nijas Fjeldmose.

Andre populære skuespillere: Ruben ÖstlundArmie HammerRian JohnsonMillicent SimmondsMaria RossingTania RussofJames BrolinJennifer LopezCharlotte RamplingCelina MartinElle FanningKarin SchubertHarry MellingAlyssa SutherlandFeng-Jiao LinCharlie RoweLouis HofmannSofia BoutellaClara RosagerSiena AgudongMickey RourkeHolly HunterVanessa AngelWolfgang PetersenOlivia MunnKeanu ReevesAddison RaeHarry JowseyMaria StenPaul HüttelHenry GoldingVeronica HamelRichard GereOmar SharifKelly BishopLars von TrierMutt LangeBrie LarsonJamie SivesCharles BronsonDaniel CraigCharlize TheronEwan McGregorGlen PowellJustin BaldoniChristopher ReeveDylan OBrienLukas GageMarsha KramerNanna BlondellMelissa McCarthyTaylor John SmithStephania PotalivoCasper Kjær JensenLars von TrierArielle KebbelBill NighyBradley CooperPhilip Michael ThomasGuy PearceGreg MottolaZendayaF. Murray AbrahamKurt RussellRuben ÖstlundRobert RedfordChristine Albeck BørgeTom HanksJesse Lee SofferBella ThorneCameron MonaghanStanley TucciOle ThestrupColby MinifieGabriel BassoTini StoesselLuke ThompsonYrsa Bjarup RiisWilliam Sehested HøegEmilia ClarkeDave FrancoEster ExpósitoDarby CampRomain GavrasLogan LermanHoney RoseSimon PeggRebel WilsonPaul ReadyLucy HaleLouis Bodnia AndersenSofie GråbølAnne HecheMartin Freeman