Daniel Hill

Daniel Hill – En erfaren skuespiller med en mangfoldig karriere

Daniel Hill er en britisk skuespiller, født i Bristol i 1956. Han er kendt for sit alsidige talent og hans mange optrædener både på tv, i film og på teateret. Han er også blevet anerkendt for sin stemme, som har bidraget til diverse dokumentarer og lydbøger. Lad os dykke ned i hans liv og karriere og udforske de forskellige aspekter af hans utrolige arbejde.

Uddannelse og tidlig karriere

Daniel Hill blev uddannet på Bristol Old Vic Theatre School fra 1974 til 1977. Det var her, han fik den solide grundlæggende skuespilleruddannelse, der ville bane vejen for hans succesfulde karriere. Efter sin uddannelse fik han hurtigt muligheden for at arbejde både inden for film, tv og teater.

Film og tv-optrædener

Daniel Hills filmkarriere har bragt ham en bred vifte af roller. Han har medvirket i populære film som Harry Potter and the Deathly Hallows, Loves Labours Lost og Mercury Rising. Disse film har vist hans alsidighed som skuespiller og hans evne til at indfange forskellige karakterer.

På tv-fronten har Daniel Hill optrådt i flere kendte tv-serier, herunder Judge John Deed, United, Midsomer Murders, Mothers Murderers and Mistresses og Foyles War. Disse forskellige roller har vist hans evne til at tilpasse sig forskellige genrer og skabe mindeværdige præstationer. Han har også haft optrædener i komedieserier som Only Fools and Horses, hvilket viser hans talent inden for forskellige genrer.

Teaterarbejde

Daniel Hill har haft et imponerende teaterliv med mange værdifulde optrædener. Nogle af hans mest bemærkelsesværdige forestillinger inkluderer Dial M for Murder, On Approval, Pack of Lies og Palace Balls. Han har altid været en beundringsværdig skuespiller på teaterscenen og har modtaget ros for sin evne til at levere dybde og nuancer til sine karakterer.

Stemmeskuespil og litteratur

Udover sine optrædener på film, tv og teater har Daniel Hill også dedikeret sig til stemmeskuespil og indtalt lydbøger. Hans karakteristiske stemme har prydet diverse dokumentarer og forbedret oplevelsen af mange lydbøger. Hans stemme har taget seere og lyttere med storm og er blevet en værdsat del af hans repertoire.

Familie og personligt liv

Daniel Hill mødte sin kone Olivia Hill under optagelserne til Doctor Who: Shada i 1992. Olivia var også involveret i produktionen. De har været gift siden 1987 og har tre børn sammen – Natasha, Sebastian og Claudia. Deres familie omfatter også en glad Cocker Spaniel ved navn Fudge.

Samlet set er Daniel Hill en erfaren skuespiller, der har bevist sit talent på tværs af forskellige medier. Hans karriere har været præget af alsidighed, dygtighed og dedikation til sit håndværk. Han har vundet færdigheder og beundring fra både publikum og kritikere og fortsætter med at levere mindeværdige præstationer i hele sit arbejde. Med sin erfaring og mangfoldige portefølje vil Daniel Hill forblive en bemærkelsesværdig skikkelse inden for underholdningsbranchen i mange år fremover.

Bio

  • Harry Potter og Dødsregalierne: Del 17.7 (2010) – Busket Håret Mumlende Troldmand
  • Venter på God (1990-1994) – Harvey Bains
  • Ghost Stories (2017) – Mr. Goodman
  • Accident (2017) – Tom Baxter
  • Call the Midwife (2023) – Reverend Edwin Newman
  • Doctors (2003-2021) – Tye Vere, Michael Brightman, Anthony Unwin …
  • The Bromley Boys (2018) – Mr. Travis
  • Doctor Who: Shada (2017) – Chris Parsons (stemme)
  • Lions Den (2016) – Dr. Cowan
  • Holby City (2001-2015) – Seymour Orson, Neil Ferris, Jeff Latham …
  • Broadchurch (2015) – Dommer Bennett
  • 24: Live Another Day (2014) – Hospitaletter
  • Casualty (1993-2014) – Donald Barton, Sam Howatt, Clive …
  • Doctor Who and the Shada Man (2013) – Chris Parsons (stemme)
  • Foyles War (2013) – Rektor
  • City Slacker (2012) – Dr. Johnson
  • David Rose (2011) – Frank Pelling
  • The Adventures of Tintin: Enhjørningens hemmelighed (2011) – Videospil (stemme)

Trivia

  • Mødte sin kommende kone Olivia under arbejdet med Doctor Who: Shada (1992), en Doctor Who (1963)-serien blev aldrig fuldført og blev derfor aldrig sendt på grund af en arbejdskonflikt i 1979.
  • Er forældre til Natasha (agent), Sebastian (skuespiller) og Claudia (studerende), og de har en Cocker Spaniel ved navn Fudge.
  • Havde en rolle i Hanover Street, men scenen blev klippet ud af filmen.
  • Ligner og lyder som Kyle McCallum.

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår blev Daniel Hill født?

Daniel Hill blev født i 1956 i Bristol, England, Storbritannien.

Hvilken skueskole blev Daniel Hill uddannet på?

Daniel Hill blev uddannet ved Bristol Old Vic Theatre School fra 1974-1977.

Nævn nogle TV-produktioner, som Daniel Hill har medvirket i.

Daniel Hill har medvirket i flere TV-produktioner, herunder Judge John Deed, United, Uprising, Midsomer Murders, Mothers Murderers and Mistresses, Foyles War, Broadchurch 2, Waiting For God og Only Fools and Horses, m.fl.

Hvilke film har Daniel Hill medvirket i?

Daniel Hill har medvirket i film som Harry Potter and the Deathly Hallows, Loves Labours Lost, Escape og Mercury Rising.

Hvad er nogle af Daniels seneste teaterarbejder?

Nogle af Daniels seneste teaterarbejder inkluderer optrædener i Dial M For Murder, On Approval, Pack Of Lies og Palace Balls.

Hvilke andre former for mediearbejde har Daniel Hill lavet?

Udover sit arbejde inden for TV, film og teater, har Daniel Hill også arbejdet med at indtale stemmer til dokumentarer og lydbøger.

Hvordan mødte Daniel Hill sin kone Olivia?

Daniel Hill mødte sin kone Olivia, mens de arbejdede sammen på Doctor Who: Shada i 1992. Dette var dog en episode af Doctor Who, der aldrig blev færdiggjort på grund af en faglig konflikt i 1979.

Hvor mange børn har Daniel Hill og Olivia sammen?

Daniel Hill og Olivia har tre børn sammen: Natasha, Sebastian og Claudia. De har også en Cocker Spaniel ved navn Fudge.

Hvornår blev Daniel Hill gift med Olivia?

Daniel Hill og Olivia blev gift i 1987 og er stadig sammen i dag.

Kan du nævne en af Daniels andre teateroptrædener?

Daniel Hill optrådte som karakteren Miss Prism i Oscar Wildes stykke The Importance of Being Earnest på Theatre Royal i Bristol, Storbritannien, i maj 2005.

Andre populære skuespillere: Ray StevensonBarry KeoghanHoyeonSophia Rose StalloneJackie ChanSophia LillisRuben ÖstlundKim KoldHiroyuki SanadaWes AndersonHelle DollerisChristina RicciJohnny LewisAta DemirerVivienne AcheampongNikki ReedSimon PeggAnders MatthesenJim CaviezelMaggie WheelerCorey MylchreestLuke PasqualinoMeg RyanJosephine ParkEmma PortnerBobby CannavaleKaitlyn DeverNathan VetterleinMichael CeraGianna DistencaPaul MescalCamilla BendixAnders W. BerthelsenHarrison FordFlorence PughAdam SandlerJeremy Ray TaylorLily JamesKaliko KauahiLaura BaileySummer BrooksColeman Coley LaffoonGianni RussoHenry CavillDakota JohnsonEvan PetersMarisa TomeiBill SkarsgårdTobi BakareQuentin TarantinoAngus T. JonesTom HardyMaria RossingNikolaj Coster-WaldauTom HanksMehar SethiDavid BatesonTom SelleckTine BlichmannDylan OBrienJonathan HarboeArnold SchwarzeneggerAlyssa SutherlandChristopher PlummerJohn HurtJ.K. SimmonsMads MikkelsenScott DerricksonQuentin TarantinoCæcilie NordgreenKelly LynchTini StoesselRasmus BotoftRufus SewellPatrick BrammallEzra MillerDominic MonaghanJim CarterAdam HuberMarty FeldmanVerena KleinKurt RavnHannah MurrayAllen LeechAlyssa SutherlandMorgana McNelisWoody HarrelsonEsper HagenTatiana MaslanyBenjamin Hasselflug KatzmannPeter ReichhardtNatalia BryantJessica Marie GarciaColin FarrellSarah HylandJanelle Monáe