Brian Tyree Henry
Brian Tyree Henry: En talentfuld og alsidig skuespiller
Brian Tyree Henry er en alsidig skuespiller, der har markeret sig inden for film, tv og teater. Han er blevet nomineret til både en Academy Award, en Emmy og en Tony Award for sit talentfulde arbejde. Med flere bemærkelsesværdige roller og en stadig voksende karriere har Henry allerede gjort sig bemærket som en af de mest spændende og eftertragtede skuespillere i sin generation.
En stjerne på storskærmen
Brian Tyree Henry har haft en imponerende filmkarriere med en række mindeværdige roller. Han fik sin store gennembrud med rollen som Alfred Miles i den prisvindende tv-serie Atlanta, der både har vundet en Emmy, en Golden Globe og en Peabody Award. Som Alfred Miles, der er en eftertragtet rapper i Atlanta, formåede Henry at skabe en karakter med dybde og autenticitet, hvilket indbragte ham flere nomineringer og anerkendelse fra branchen.
I 2021 havde Henry en travl år med hele fire filmudgivelser. Han medvirkede i Marvels Eternals, Warner Brothers blockbuster Godzilla vs. Kong samt indie-dramaet The Outside Story og Netflixs The Woman in the Window. Henry har også annonceret sin medvirken i Sonys kommende animerede film Spider-Man: Across The Spider-Verse, hvor han vil genoptage sin rolle.
Brian Tyree Henry har også haft en fremtrædende rolle i flere film fra 2018, heriblandt Hotel Artemis, White Boy Rick, Widows, samt den Oscar-vindende animerede film Spider-Man: Into the Spider-Verse og If Beale Street Could Talk, hvor han blev rost for sin præstation.
Teater og anerkendelse
Udover sin filmkarriere har Brian Tyree Henry også gjort sig bemærket på teaterscenen. Han spillede rollen som The General i det kritikerroste Broadway-musical The Book of Mormon og tjente anerkendelse for sin præstation. Desuden vendte han tilbage til Broadway i 2018 med Kenneth Lonergans Lobby Hero, som indbragte ham Tony, Drama Desk og Drama League Award-nomineringer.
Brian Tyree Henry har også medvirket i flere teaterproduktioner, herunder The Fortress of Solitude og The Brother/Sister Plays/The Brothers Size på The Public Theatre.
Den personlige side af Brian Tyree Henry
Brian Tyree Henry blev født den 31. marts 1982 i Fayetteville, North Carolina, USA. Han studerede på Morehouse College i Atlanta, hvor han oprindeligt var på vej mod en karriere inden for erhvervslivet. Han blev dog hurtigt grebet af skuespillet og fortsatte sin uddannelse ved Yale School of Drama, hvor han opnåede en mastergrad.
Henry er kendt for sin dygtighed som skuespiller, men også for sin ydmyghed og dedikation til sit håndværk. Han har udtalt, at han altid ønsker at skabe noget, der vil vare ved og ikke blot være et øjebliksbillede. Han stræber efter at udfordre sig selv og blive ved med at udvikle sig i sin karriere.
Med sin talentfulde præstationer og alsidighed har Brian Tyree Henry allerede efterladt et stort indtryk på både film, tv og teaterverdenen. Han er en skuespiller, der har vist sit værd, og som vi med sikkerhed kan forvente os meget mere af i fremtiden.
Bio
- Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018) som Jefferson Davis (stemme)
- If Beale Street Could Talk (2018) som Daniel Carty
- Bullet Train (2022) som Lemon
- Widows (2018) som Jamal Manning
- Big Mouth (TV-serie, 2017– ) som Elijah (stemme)
- Sinking Spring (TV-serie) som Ray
- Godzilla x Kong: The New Empire (TV-serie) som Bernie Hayes
- Transformers One som Megatron (stemme)
- Spider-Man: Beyond the Spider-Verse (2023) som Jefferson Davis (stemme)
- Flint Strong (upcoming)
- Big Mouth (TV-serie, 2017– ) som Chief / Elijah (stemme)
- Class of 09 (TV-miniserie) som Tayo Michaels
- The Spider Within: A Spider-Verse Story (short) som Jeff Morales (stemme)
- The Magicians Elephant som Leo Matienne (stemme)
- Atlanta (TV-serie, 2016– ) som Alfred Paper Boi Miles
- Causeway som James
- Atlanta (TV-serie, 2016– ) som Alfred Paper Boi Miles
- Causeway som James
- Eternals (2021) som Phastos
- HouseBroken (TV-serie, 2021– ) som Armando (stemme)
- Coyote (TV-serie) i episoden The Warm Wet One som Armando (stemme)
- Vivo (2021) som Dancarino (stemme)
- The Woman in the Window (2021) som Detective Little
- Godzilla vs. Kong (2021) som Bernie Hayes
- Superintelligence (2020) som Dennis
Awards
- Oscar-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Primetime Emmy-nominering for Fremragende Mandlige Birolle i en Komedieserie (2018) – Atlanta
- Independent Spirit Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Critics Choice Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Hollywood Critics Association-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Black Reel Award-vinder for Fremragende Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- London Critics Circle Film Award-nominering for Årets Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- North Carolina Film Critics Association-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Alliance of Women Film Journalists-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Austin Film Critics Association-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Music City Film Critics Association Awards-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- San Diego Film Critics Society Awards-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Georgia Film Critics Association-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- National Society of Film Critics Awards-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Seattle Film Critics Society-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Image Award-nominering for Fremragende Mandlige Birolle i en Komedieserie (2023) – Atlanta
- African-American Film Critics Association-vinder for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Gold Derby Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Online Film Critics Society Awards-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Minnesota Film Critics Alliance Awards-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- International Online Cinema Awards-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- Online Film & Television Association-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2023) – Causeway
- BET Award-nominering for Bedste Mandlige Skuespiller (2023)
- Black Reel Awards for Television-nominering for Fremragende Birolle i en Komedieserie (2023) – Atlanta
- Girls on Film Award-nominering for Bedste Ensemblepræstation (2023) – Causeway
- Hollywood Critics Association Television Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle i en TV Komedieserie (2023) – Atlanta
- Gotham Independent Film Award-nominering for Fremragende Birolle (2022) – Causeway
- Sunset Film Circle Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2022) – Causeway
- Las Vegas Film Critics Society Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2022) – Causeway
- Los Angeles Film Critics Association Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2022) – Causeway
- Chicago Film Critics Association Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2022) – Causeway
- Online Association of Female Film Critics-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2022) – Causeway
- Dallas-Fort Worth Film Critics Association Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2022) – Causeway
- Greater Western New York Film Critics Association Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2022) – Causeway
- UK Film Critics Association Award-nominering for Årets Mandlige Birolle (2022) – Causeway
- Screen Actors Guild Award-nominering for Fremragende Ensemblepræstation i en Komedieserie (2019) – Atlanta
- International Cinephile Society Award-vinder for Bedste Mandlige Birolle (2019) – If Beale Street Could Talk
- Columbus Film Critics Association-vinder for Årets Skuespiller (2019)
- Odyssey Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2019) – If Beale Street Could Talk
- Guild of Music Supervisors Award-nominering for Bedste Sang i TV (2018) – This Is Us
- Boston Society of Film Critics Award-nominering for Bedste Mandlige Birolle (2018) – If Beale Street Could Talk
- Oklahoma Film Critics
Trivia
- Brian Tyree Henry gik på Morehouse College i Atlanta, Georgia som en forretningsstuderende, der senere blev skuespiller i starten af 2000erne. Han modtog sin mastergrad fra Yale School of Drama.
- I 2018 blev han nomineret til en Tony Award som bedste birolle i et skuespil for sin præstation i Lobby Hero.
- I 2018 blev han også nomineret til en Emmy Award i kategorien Bedste Birolle i en komedieserie for sin rolle som Alfred Paper Boi Miles i Atlanta, men tabte til Henry Winkler fra Barry.
- Brian Tyree Henry har fire søstre.
- Hans mor, Willow Deane Kearse, blev dræbt i en bilulykke i maj 2016.
- Han deler fødselsdag med Chloé Zhao, der instruerede ham i Eternals (2021).
Ofte stillede spørgsmål
Hvilke priser har Brian Tyree Henry modtaget for sit arbejde?
Hvad er Brian Tyree Henry kendt for?
Hvad er Brian Tyree Henrys kommende projekter?
Hvad har Brian Tyree Henry arbejdet på tidligere?
Hvor er Brian Tyree Henry uddannet?
Hvornår blev Brian Tyree Henry født?
Hvad er Brian Tyree Henrys højde?
Har Brian Tyree Henry modtaget nogen priser for sit teaterarbejde?
Hvad er Brian Tyree Henrys favoritfilm?
Hvordan påvirker teaterarbejdet Brian Tyree Henry?
Andre populære skuespillere: LeVar Burton • Odessa Young • Ashley Jensen • Clara Rosager • Matthew McConaughey • Alex Høgh Andersen • Jennifer Lawrence • Vivien Cardone • Sam Elliott • Chris Hemsworth • Alan Ritchson • Jesse Plemons • Rebecca Ferguson • Jamie Flatters • Brendan Fraser • Stephanie Corneliussen • Ashley Johnson • Steve Carell • Sofie Gråbøl • Ernst Kirchsteiger • Jonah Hill • Ian Holm • Sean Connery • Marlon Wayans • Richard Madden • Schavaria Reeves • Annette Charles • Chloé Zhao • Bradley Cooper • Camille Cottin • Renate Reinsve • Christine Albeck Børge • Wes Anderson • Stana Katic • Sunnyi Melles • Patrick Wilson • Alexander Skarsgård • Kurt Ravn • George Clooney • Dylan OBrien • Sigourney Weaver • Ludwig Simon • Adam Sandler • Kathryn Newton • Albert Rudbeck Lindhardt • Ted McGinley • Karl Pilkington • Mads Mikkelsen • Kaitlin Olson • Ke Huy Quan • David Strathairn • Jake Gyllenhaal • KiKi Layne • Keanu Reeves • Marisa Tomei • Georgia Hirst • Simon Baker • Brianna Hildebrand • Jason Isaacs • Gary Cole • May Calamawy • Emmy Raver-Lampman • Eddie Redmayne • Piv Bernth • Noah Jupe • Kristen Schaal • Abigail Breslin • Cristiana DellAnna • Søren Elung Jensen • Radha Mitchell • Sigrid Horne-Rasmussen • Jefferson White • Anders Bircow • Trinitee • Sofie Torp • Penélope Cruz • Carsten Kressner • Dean Reed • Albert Rudbeck Lindhardt • Alfred Hitchcock • Zlatko Buric • Scarlett Johansson • Lola Corfixen • Jeff Bridges • Freya Allan • Florence Pugh • Corey Mylchreest • Stormy Daniels • Jennifer Lawrence • Seth Carr • Ariana Greenblatt • Maria Bello
