Andy Biersack
Andy Biersack: Skuespiller, sanger og sangskriver
Andy Biersack, også kendt som Andy Sixx eller Andy Black, er en amerikansk skuespiller, sanger og sangskriver. Han blev født den 26. december 1990 i Cincinnati, Ohio.
Tidlige år og musikkarriere
Andy Biersack begyndte sin karriere som musiker og blev hurtigt det kendte ansigt for det amerikanske rockband Black Veil Brides. Bandet blev dannet i 2006 og har siden udgivet flere succesfulde albums.
I 2013 skrev og medvirkede Biersack i en konceptfilm baseret på Black Veil Brides album Wretched and Divine: The Story of the Wild Ones. Filmen blev udgivet den 8. januar 2013 og medlemmerne af Black Veil Brides spillede også roller i filmen.
Udover sin karriere med Black Veil Brides arbejder Andy Biersack også på sit soloprojekt, som han annoncerede i 2014 under navnet Andy Black. Det første album fra dette projekt blev udgivet sommeren 2016.
Skuespilkarriere
Andy Biersack har også vovet sig ind i skuespillet. Han har medvirket i en reklamefilm for stoffer samt i Black Veil Brides konceptfilm Legion of the Black. Han har givet udtryk for ønsket om at arbejde mere med skuespil i fremtiden.
Personligt liv
I april 2016 giftede Andy Biersack sig med sangerinden Juliet Simms, som han havde dannet par med i flere år.
Citater
Andy Biersacks citater er ofte bemærkelsesværdige for deres kraftfulde og direkte stil. Her er et af hans kendte citater:
Its snowing like a mother fucker outside right now. And mother fuckers snow a lot. I dont know if you know about that, but in the early 1920s mother fuckers used to snow a lot. Like, a lot. Im talking, like, 30 feet of snow per mother fucker… So, its like THAT outside in Ohio right now.
Andy Biersack er kendt for sit karakteristiske udseende, herunder ansigtsmaling og stingmønstre på kinden. Han har også båret en enkelt korsørering i venstre øre.
Afsluttende bemærkninger
Andy Biersack har et imponerende og alsidigt talent, der strækker sig fra musik til skuespil. Han fortsætter med at udforske sine kreative evner og er engageret i både sit band og sit soloprojekt. Med sin unikke stil og energiske scenetilstedeværelse har han opnået en stor fanskare og har efterladt et varigt indtryk på musik- og underholdningsverdenen.
Bio
- American Satan (2017) – Johnny Faust
- Legion of the Black (2012) – The Prophet
- Average Joe (2012) – Andy (TV-serie)
- Black Veil Brides: Torch (2021) – Musikvideo med Andy Biersack
Awards
- Vinder af Northeast Film Festival 2017 Award – Bedste Ensemble Cast for American Satan (Delt med: Denise Richards, John Bradley, Booboo Stewart, Malcolm McDowell, Mark Boone Junior, Drake Bell, Tori Black, Sebastian Bach, Olivia Culpo, Bill Duke, Jesse Sullivan, Patrick Muldoon, Bill Goldberg)
- Nomineret til Northeast Film Festival 2017 Award – Bedste Skuespiller i en spillefilm for American Satan
Ofte stillede spørgsmål
Hvornår blev Andy Biersack født?
Hvilken rolle spiller Andy Biersack i bandet Black Veil Brides?
Hvilken film skrev og medvirkede Andy Biersack i, baseret på Black Veil Brides konceptalbum Wretched and Divine: The Story of the Wild Ones fra 2013?
Hvad har Andy Biersack lavet udover sin musikkarriere?
Hvornår annoncerede Andy Biersack sit soloprojekt Andy Black, og hvornår blev det udgivet?
Hvad arbejder Andy Biersack og resten af Black Veil Brides pt. på?
Hvad er Andy Biersacks højde?
Hvornår blev Andy Biersack gift, og med hvem?
Hvad er nogle af Andy Biersacks kendetegn?
Har Andy Biersack nogen kælenavne?
Andre populære skuespillere: Michael B. Jordan • Simon Pegg • Robert De Niro • Arón Piper • David Fincher • Florence Pugh • Kim Bodnia • Cyron Melville • Matthew McConaughey • Steffiana De La Cruz • Cooper van Grootel • Luke Bracey • Dario Campeotto • Niels Ellegaard • Wes Anderson • Holland Taylor • Moon Ga-young • Matthew Lillard • Catherine Keener • Dania Ramirez • Haley Bennett • Fares Fares • Gillian Anderson • Scarlett Johansson • Natalie Madueño • Michelle Rodriguez • Josh Hutcherson • Joseph Quinn • John Cena • Tricia Helfer • Keira Knightley • Taron Egerton • Iko Uwais • Tim McMullan • Ryan Grantham • Olivia Munn • Cyron Melville • Henning Jensen • Larry Birkhead • Josefine Gråbøl • Bella Ramsey • Terry Hu • Alex Høgh Andersen • Mathias Käki Jørgensen • Mathilde Passer • David Conrad • Keira Knightley • Kai Schreiber • Schnuckel Bea • Anya Taylor-Joy • Shelley Hennig • Sarah Jones • Rose McGowan • Tilda Swinton • James McAvoy • Ezra Miller • Hanne Borchsenius • Melissa Barrera • Eva Röse • Andrew Koji • Sinqua Walls • Brendan Fraser • Jared Leto • Brendan Fraser • Oscar Isaac • Damon Welch • T.J. Miller • Sarah Paulson • Jennifer Lawrence • Scott Eastwood • Kyle Cassie • Bill Skarsgård • Nick Offerman • Marco Garibaldi • Paul Grant • Jared Harris • Claes Bang • Lara Flynn Boyle • Marty Raney • Rebel Wilson • Peyton List • Sang Heon Lee • Jenna Ortega • Dylan Mulvaney • Suki Waterhouse • Jack Messina • Dermot Mulroney • Armand Assante • Jacob Tremblay • Adam Driver
